ISSN: 1309 - 3843 E-ISSN: 1307 - 7384
FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON
BİLİMLERİ DERGİSİ
www.jpmrs.com
Kayıtlı İndexler


BIOFEEDBACK

EDİTÖRDEN
EDİTÖRDEN
Makale Dili: TR
ÖZET
2000 yılı ilk sayısı ile tekrar merhaba.

Bu sayımızda son zamanlarda gündem konusu bilimsel dergi yayınlama gereksinimi ve dergi kalitesi üzerine görüşlerimizi belirtmek gereğini duyduk.

Gerçekçi,sağlıklı bilgi aktarımı konusunda gene en önemli konumu taşıyan dergiler sayısal olarak günden güne çoğalmaktadır. Bu çoğalma konusunda çeşitli kaygılar dile getirilmekte olup önünün alınması gibi fikirlerde ortaya atılmaktadır.

Değerli Meslektaşlarım;

Bugün için bilimin gelişmesi,bilginin artması destek görüyor ve limit tanımıyorsa bilimi aktaran dergilerin sayıların artması da bu durumun doğal sonucu olarak destek görmek durumundadır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus;kalitede bir bozukluk olmaması ve derginin giderek daha ıslah edilip en iyi düzeyi yakalaması konusunda gösterilen duyarlılıktır.

Yazılım bilimsel şekilsel karakterini korudukça bilimde bilgilerin ve bu bilgilere atfedilen yorumların, tartışmaların varlığıyla geliştikçe bu konuda kaygılanmak yersizdir.

Görülen hatalar bilimsel açık yüreklilikle dergilere yazılıp eleştiriler belirtilirse gelişim sağlanır. Dergi çıkarmak zor bir iştir. Amatör heyecan,profesyonel çaba ister. Bedeli de beğeni veya eleştirilerdir.

Uygarlığın varoluşunda yazının önemi bellidir. Bize göre ‘yaşamış olan insan yazmış olan insandır. Yazılı birikimler insanın birikimine temel teşkil etmiş önemli dayanaklardır.

İnsanlığın daha çok yazmaya gereksinimi vardır. Söz uçar yazı kalır sonuçta.
Bilim camiasına düşen yazmayı ve yazılara zemin olan periyodik dergilerin çıkarılmasını teşvik etmektir.

Biz bilimsel ortamda bu karakterimizle tanınmak isteriz.

Saygılarımla
Dr. Z. Rezan YORGANCIOĞLU